Biuro Rachunkowe Daria Malinowska

Rozliczenie i zwrot podatku z Norwegii

Rozliczenie podatku z Norwegii

O zwrot podatku z Norwegii może się starać każdy, kto pracował w Norwegii i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia. Do jego potrącania z pensji i przekazywania do odpowiedniego urzędu skarbowego zobowiązany jest pracodawca. Po zakończeniu roku podatkowego, który pokrywa się z rokiem kalendarzowym, należy złożyć roczne rozliczenie podatkowe do norweskiego urzędu skarbowego (Skatteetaten). Rozliczenie jest obowiązkowe i dokonuje się go co roku.

Ustawowy termin składania rozliczeń podatkowych za rok poprzedni mija 30 kwietnia, lecz bez żadnych konsekwencji możesz wysłać deklarację do końca maja bieżącego roku. Jeśli deklaracja podatkowa nie zostanie dostarczona do urzędu skarbowego w ustawowo określonym terminie, wystawienie decyzji podatkowej może przedłużyć się nawet do 6 miesięcy.

Gdy podatnik nie zdąży rozliczyć się w ustawowym terminie, należy zaczekać na decyzję którą wystawi urząd (sam rozliczy podatnika), a następnie zgłosić się do nas celem złożenia korekty urzędowego rozliczenia. Na złożenie korekty podatnik ma czas do roku od daty wystawienia decyzji podatkowej (Skatteopjjor/Tax Assessment).

Jeśli klient się nie rozliczy to norweski urząd skarbowy sam wystawi decyzję. Należy pamiętać, że urząd ma prawo do naliczenia kary za nierozliczenie się w terminie. A dodatkowo urząd przy rozliczeniu nie bierze pod uwagę żadnych przysługujących podatnikowi ulg. Zatem rezultat tego rozliczenia nigdy nie będzie tak korzystny, jak ten kiedy rozliczysz się z uwzględnieniem ulg podatkowych.

Jeśli będziesz chciał się rozliczać za pośrednictwem naszej firmy to w razie konieczności możemy w Twoim imieniu złożyć podanie z prośbą o przedłużenie terminu lub sporządzimy korektę rozliczenia, które zrobił urząd.

W roku 2019 zapowiadane są znaczące zmiany w sposobie naliczania ulg - informacje n/t temat będziemy umieszczali na bieżąco.

Biuro Rachunkowe Daria Malinowska z siedzibą w Toruniu, przy ul. Broniewskiego 5C/17 jest biurem licencjonowanym, Świadectwo Kwalifikacyjne Ministra Finansów nr 29524/02.
© 2023 Biuro Rachunkowe Daria Malinowska