Biuro Rachunkowe Daria Malinowska

Rozliczenie i zwrot podatku z USA

Rozliczenie podatku z USA

Wszystkie osoby pracujące w Stanach Zjednoczonych mają potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. W zależności od stanu, w którym wykonujesz pracę, zaliczki te wynoszą od 10-20% dochodu. Po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu należy złożyć w amerykańskim urzędzie podatkowym (IRS) deklarację podatkową uwzględniającą wszystkich pracodawców.

Termin rozliczenia podatku

O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku rozliczeniowego. Do końca stycznia wszyscy pracodawcy mają obowiązek rozesłać pracownikom dokumenty W2, będące podstawą ubiegania się o zwrot. W styczniu też, IRS publikuje aktualne formularze i tabele podatkowe. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 3 lat od zakończenia roku podatkowego.

Jaki podatek może być potrącany przez pracodawcę w USA?

Amerykański pracodawca potrąca następujące rodzaje podatku:
- Podatek federalny (federal tax) - Przeważnie jest to 10% dochodu. Stawka ta rośnie w zależności od wysokości osiągniętych dochodów. Z podatku federalnego zwolnione jest ustawowo około 10 000 USD dochodu. Od wyższych zarobków trzeba już niestety zapłacić podatek.
- Podatek stanowy (state tax) - 1-10% dochodu. Podatku tego nie potrącają następujące stany: Alaska, Florida, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Tennessee, Washington, Wyoming.

Możliwość odzyskania zaliczek zależy od sumy dochodów oraz przepisów podatkowych poszczególnych stanów.
- Podatki lokalne (local tax) - 1-2% dochodów. Zaliczki te niestety nie podlegają zwrotowi.
- Dodatkowo zdarza się, że pracodawcy potrącają w formie podatku zaliczki na ubezpieczenia zdrowotne (social security tax (FICA) oraz medicare tax). Nie rzadko są to duże kwoty rzędu 10% dochodów.

Co to jest W-2 ?

W-2 jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Znajdują się na nim informacje o całkowitych dochodach oraz zapłaconych podatkach u danego pracodawcy w danym roku podatkowym.

Co to jest DS-2019?

DS-2019 jest dokumentem uprawniającym obywatela polski do legalnej pracy w USA. Obywatel otrzymuje go jeszcze przed wylotem z kraju. Jest on niezbędny podczas ubiegania się o wizę pracowniczą. Bez tego dokumentu wiza J-1 jest nieważna.

O czym należy pamiętać podczas pobytu w USA?

Podczas pracy w USA należy monitorować czy pracodawca potrąca pracownikowi zaliczki na podatki: Social Security i Medicare.

Przed powrotem do kraju koniecznie upewnij się, że pracodawca posiada Twój aktualny adres zameldowania w Polsce, na który wyśle w styczniu dokument W2 (podsumowanie osiągniętych zarobków i potrąconych podatków).

Na wszelki wypadek zachowaj też ostatnie payslip-y od wszystkich pracodawców oraz zanotuj sobie dokładną nazwę i adres pracodawcy.

Forma zwrotu podatku

Przed rozliczeniem wyliczymy szacunkową kwotę zwrotu oraz kwotę naleznej prowizji, którą należy uregulować przed rozliczeniem. Klient otrzyma zwrot w formie czeku, który przyjdzie na wskazany przez klienta adres lub w formie przelewu na konto w USA.

Czy dostanę tylko 1 czek?

W zależności od tego czy przysługuje Ci zwrot samego podatku federalnego czy też zwrot podatku stanowego możesz otrzymać 1 lub 2 czeki ze zwrotem podatku, dla każdego rodzaju podatku będzie to oddzielny czek.

Ile muszę czekać na zwrot podatku z USA?

Procedura zwrotu podatku federalnego i stanowego trwa około 6 miesięcy od momentu wysłania dokumentów do urzędu. Zdarza się jednak, że niekiedy rozliczenie wymaga dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, co powoduje wydłużenie procedury rozliczeniowej (w przypadku rozliczenia na podstawie payslip-ów czas oczekiwania na rozliczenie się wydłuża). Dodatkowo Urząd coraz częściej weryfikuje tożsamość podatnika co może wydłużyć procedurę.

Biuro Rachunkowe Daria Malinowska z siedzibą w Toruniu, przy ul. Broniewskiego 5C/17 jest biurem licencjonowanym, Świadectwo Kwalifikacyjne Ministra Finansów nr 29524/02.
© 2018 Biuro Rachunkowe Daria Malinowska