BIURO RACHUNKOWE DARIA MALINOWSKA przy ul. Broniewskiego 5C/16 w Toruniu jest biurem licencjonowanym ŚWIADECTWO KWALIFIKACYJNE

Rozliczenie i zwrot podatku z Niemiec

Zwrot podatku z Niemiec

O zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec może się starać każdy, kto pracował w Niemczech i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer).

Rozliczyć się z urzędem skarbowym (Finanzamt) możemy do 4 lat wstecz, czyli w 2019 roku można jeszcze rozliczyć 2015 rok. Co do zasady, podatnik nie ma obowiązku rozliczenia, chyba że spełnia co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

- podatnik ma nadany Steuernummer,
- podatnik ma przyznany przez Urząd Skarbowy tzw. Steuerfreibetrag,
- podatnik ma przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową Steuerklasse 3 lub 6,
- podatnicy mający zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec (Gewerbe),
- emeryci, renciści,
- osoby pobierające świadczenia w Niemczech.

Osoby które nie posiadają obowiązku rozliczenia nie muszą składać deklaracji, jednak urząd (Finanzamt) może wezwać do rozliczenia osobę nie mającą ustawowego obowiązku rozliczeniowego. Wtedy rozliczenie jest obligatoryjne. Od roku 2014 osoby, które rozliczały się już w poprzednich latach powinny rozliczać się na bieżąco. Niedotrzymanie tego terminu może skutkować wezwaniem z urzędu niemieckiego z naliczonymi karami.

Dokumenty do rozliczenia

Aby rozliczyć się z podatku należy posiadać kartę podatkową (Lohnsteuerbescheinigung), która jest wydawana za każdy rok podatkowy po 31 grudnia danego roku przez pracodawcę lub miesięczne odcinki z wypłaty (Abrechnung) za ostatni miesiąc pracy u każdego pracodawcy z danego roku podatkowego.

Nie posiadasz karty podatkowej? Nic straconego! Zgłoś się do nas ? możemy spróbować ją odzyskać!

Wysokość zwrotu zależy od kwoty zarobków oraz kwoty odprowadzonego podatku. Nie należy go jednak mylić z kwotą podatku odprowadzonego przez pracodawcę. O ile w przypadku osób o niższych dochodach (około 10 000 EUR) możemy prawie zawsze oczekiwać zwrotu 100% kwoty odprowadzonego podatku, to w przypadku osób o wyższych dochodach pełny zwrot nie jest możliwy.

Uwaga!

Rozliczając podatek Niemiecki niekoniecznie uzyskamy zwrot podatku. W pewnych okolicznościach rozliczenie może zakończyć się obowiązkiem dopłaty podatku do urzędu (Finanzamtu).

Czas trwania rozliczenia

Czas oczekiwania na zwrot twa średnio od 4 do 6 miesięcy. Termin ten jest umowny, a urząd nie ma limitu czasowego na rozpatrzenie złożonej deklaracji. Wynikiem rozliczenia jest decyzja z Urzędu Skarbowego wysłana na adres podatnika. Ewentualny zwrot podatku jest przelewany na konto podane przy składaniu dokumentów. Przelew dokonywany jest w walucie euro chyba, że podatnik podał konto złotówkowe, nastąpi wtedy przewalutowanie kwoty zwrotu.

24 lata doświadczenia w księgowości

Możliwość prowadzenia księgowości przez internet

Rozliczenia dochodów PIT i zwrotu podatku z zagranicy online

© Biuro Rachunkowe Daria Malinowska 2000 - 2024